Otázka:
a nevím si s tím rady. Lékaři to svádí na psychiku a bolesti svalů a kloubů na tloušťku. Na brnění a mravenčení rukou a nohou nereagují. Ostatní příznaky jim ani neříkám. Jsem zoufalá, raději už skoro nikam nechodím. Moc vám děkuji za radu a případnou pomoc, E. Š.
Odpověď:
Diagnóza RS je přesně definována typem obtíží, neurologickým nálezem, výsledkem magnetické rezonance a lumbální punkce. Sám pacient si na základě svých subjektivních obtíží a popisu onemocnění RS na internetu bohužel diagnózu těžko sám stanoví. Např. bolesti kloubů a svalů k RS ani nepatří. Doporučuji cestou praktického lékaře případné neurologické vyšetření, kde budou zváženy všechny možnosti. Více poradit nelze.
Otázka:
Dobrý den paní doktorko,
moje téměř 28letá dcera má diagnostikovanou 2,5 roku RS. Týdně si píchá avonex
(po tom velké bolesti hlavy, někdy i nevolnost). Poslední dobou se cítí velmi unavená. Vím, že je to psychikou 2 roky marně hledá práci, rozešla se s přítelem... Snažíme se jí pomoci, jak nám možnosti dovolují. Stravu má celkem vyváženou a životosprávu se snaží dodržovat také.
Můžete mi prosím poradit, které vitaminy by byly nejlepší, aby ji trošku „nastartovaly" a zmírnily únavu? Samozřejmě jsem se dočetla o vit. B, E, D, C, omega3, multivitaminech, selenu, zinku, antioxidantech... Ale jaká je nejvhodnější kombinace? Nebo by měla všechny užívat současně???
Děkuji vám za čas i za odpověď a přeji pěkný zbytek dne.
S. V.
Odpověď:
Doporučuji především, aby dcera začala na sobě pracovat. Vitaminy nezachrání nic. Je třeba dbát na každodenní aerobní cvičení, které prokazatelně jako jediné snižuje únavu. Psychické problémy možno diskutovat s psychologem, jsou psychologové, kteří spolupracují s RS Centry. Z vitaminů má smysl pouze D na předpis od neurologa. Ale ten je podpůrný k RS. Na únavu a přidružené problémy k RS rozhodně sám nemůže mít bez snahy pacienta žádný zásadní vliv.
Otázka:
k interferonům žádné kortikoidy nebere, že prý už se to jako prevence nedává, tak si myslím, že bych je taky brát snad nemusela. Jinak rebif snáším moc dobře a zatím jsem žádné chřipkové příznaky nezaregistrovala. Nevím, zda nepřijdou později. Proto vás prosím o názor a jak vy vedete léčbu. Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Skutečně, po nastoupení efektu interferonu Rebif (cca po 3 měsících užívání) dlouhodobé kortikoidy u naprosté většiny pacientů dnes již vysazujeme a dále nepodáváme. Tím spíše, pokud mají nějaké nežádoucí účinky.
Otázka:
v nohách, nevím tedy, zda je nějak šetřit. Děkuji
Odpověď:
Vše dle vašich pocitů. Omezení u RS, pokud je sport provozován zdravě a není zaměřen pouze jednostranně (tedy posilování kombinované s aerobním cvičením
a protahováním), není.
Otázka:
a nové pacienty neberou. Poradíte mi, jak to řešit? R. H.
Odpověď:
Pakliže je někdo s diagnózou RS již léčen ve specializovaném RS Centru (předpokládám ve zmíněném případě ČB), existuje oficiální možnost změny jednoho za druhé. Samozřejmě změna do nového RS Centra podléhá předchozímu schválení tamtéž především z kapacitních důvodů. Je potřeba zvážit, zda je skutečně změna centra nutná (uvážíme-li malé vzdálenosti v ČR a fasování moderních léků 1× za 3 měsíce). Pokud na změně pacient trvá, pak si skutečně musí RS Centrum kontaktovat a svůj požadavek zdůvodnit sám, případně o mezicentrovou domluvu poprosit svého neurologa dosavadního RS Centra.
Otázka:
Odpověď:
Léčba transplantací vlastních kmenových buněk je vyhrazena pro velmi úzkou skupinku pacientů s vysoce agresivní atakovitou formou RS, v prvních pěti letech choroby a ještě se zachovalou schopností chůze, a to v případě, kdy selhaly všechny ostatní dostupné metody léčby.
Kmenové buňky pupečníkové krve nejsou u RS toho času využívány a pokud vím, ani výzkum není veden tímto konkrétním směrem.
Otázka:
Odpověď:
Zácpa může k RS patřit, ale samozřejmě může být příčina i ve střevě samém. Doporučuji určitě se objednat ke gastroenterologovi, který se vyjádří konkrétněji
k příčině a nastaví s vámi optimální řešení. K tomu pochopitelně z neurologického hlediska pravidelná každodenní pohybová aktivita, která má příznivý vliv také na vyprazdňování.
Držím palce
Otázka:
Mojí ženě byla diagnostikována RS začátkem tohoto roku, rád bych se zeptal, zda by bylo vhodné spojit léčbu s nějakým sportem, protože jsme byli zvyklí jezdit hodně na kole nebo sjíždět řeky. Chtěl bych jí nějak pomoci. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Sport u RS bez jakéhokoliv omezení. Podle trénovanosti čím více, tím lépe.
Otázka:
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, v jakém případě jsou nutná antibiotika na přeléčení nachlazení, chřipky a jiného virového onemocnění. Již 3 dny mne bolí v krku, mám rýmu, bolesti kloubů a svalů, teploty pouze jeden den 37,5. Léčím se paralenem. Při vyšetření
v nemocnici, když mi diagnostikovali RS, mne upozorňovali na přeléčení každé nemoci a nutnost antibiotik. Velmi vám děkuji za odpověď, L. Z.
Odpověď:
V případě lehčí virózy jako v tomto případě (lehce zvýšená teplota vyřešena do 2. dne) se lze bez antibiotik obejít, samozřejmě za předpokladu dostatečného klidového režimu. V případě, že teploty nad 37,5 přetrvávají déle než 3 dny, nebo jsou kdykoliv teploty nad 38 st., pak jsou antibiotika (a klidový režim samozřejmě také) u našich pacientů s RS na místě.
09/12