Otázka:

Dobrý den, 

na magnetické rezonanci mozku v květnu 2015 oblasti bílé hmoty supratentoriálně jsou patrná drobná ložiska, nález
je nespecifický, splňuje kritéria pro DIS, je kompatibilní s demyelinizačním onemocněním typu RS. Neprokázali poruchu HEB. Při kontrole NMR mozku v listopadu 2011 nález podporuje diagnostiku demyelinizačního onemocnění tupu RS, není patrná jiná patologie. Od posledního vyšetření některá nová ložiska, ale NMR byla podrobnější. Likvor OCB neg., virologie
a borrelie negativní. Normální SSEP n. medianus I. dx, frustní abnormní nález SSEP n.medianus I. sin. pro axonální lézi somatosenzorické dráhy v centrálním úseku.Normální nález SSEP n.tibialis bilat. pouze lehce atypický pro lehce prodlouženou mišní odpověď bilat. při normální rychlosti vedení periferními nervy i v centrálním úseku somatosenzorické dráhy.Frustně abnormní nález VEP OPL pro susp. demyelinizační lézi zrakové dráhy bilaterálně. NMR po těhotenství, přirozeném porodu a dvouměsíčním kojení je nález na mozku stabilní. 

A teď dotaz: Kvůli potížím, které jsem kdysi měla (brnění končetin, tlak za okem a bolest při pohybu oka), jsem navštívila RS centrum, kde jsem se takto nechala vyšetřit. Mám nebo nemám RS? Nebo nelze ji jen vyloučit ale ani potvrdit? Kojím už tři měsíce a je mi doporučeno přestat, aby se můj stav nezhoršil. Mám pohodové mateřství a kojím plně. Mléka mám dost. Dcera lahvičku odmítá. A na zastavení laktace mám užít hormony. To mě přijde o dost horší, než kdybych kojila dál. Co byste doporučila?

Odpověď:

Bohužel diagnózu nelze stanovovat e-mailem bez znalosti neurologického vyšetření, zhlédnutí obrázků rezonance atd.
Držela bych se doporučení RS centra - pokud Vám z bezpečnostních důvodů navrhli zkrátit kojení, pak to má své opodstatnění. Určitě tak ale není nutno činit ze dne na den pomocí hormonů. Je to myšleno cestou postupného odstavení dítěte a převedení na umělou výživu zhruba v průběhu 1 měsíce.