Otázka:
Dobry den,
Přítel (38 let) má cca 6 let diagnostikovanou RS ale nikdy nemel ataku.
Vše u něj začalo spatnou chůzí a třesem rukou. Vyhledal lékaře a po lumbálce a magnetické rezonanci byla diagnostikována RS. Jeden den strávil na kortikoidových kapačkách a od té doby je léčen 1x denně Medrol.
Jeho stav se postupně velice zhoršuje - momentálně ujde v lehkém rovinatém terénu cca 2-3 km a dal už ho "nohy neposlouchají", další obtíže se prohlubuji (třes v rukou) - přidalo se imperativni močeni (3-4 za noc), suché oči (časté markantní mrkaní).
Jeho MUDr. (Brno, nemocnice u sv. Anny) jen přikyvuje, ze to je normální, že má být rád, že ujde alespoň ty 3 km.
Je opravdu normální, že během 6ti let se ze zdravého aktivního sportovce stal člověk těžko koordinující pohyby, který není schopen jít ani na půldenní procházku? Porad čtu o důležitosti včasného zachycení nemoci, k čemuž v tomto případě určitě došlo - díky kamarádovi doktorovi.
Je možné že se jedna o primárně progresivní formu RS?
Jaké jsou prosím přip. možnosti - co dělat, aby se alespoň trochu tento rychlý postup zpomalil, přip. na koho se obrátit, kdo by nám mohl poradit... Třeba nějaká fyzioterapie? Děkuji.
Odpověď:
Pokud neměl Váš partner skutečně nikdy akutní ataku - tedy akutně vzniklé příznaky v řádu hodin, které se pak po kortikoidech opět výrazně zlepší či zcela upraví - ale postupně se od počátku nemoci spíše pozvolna zhoršuje, pravděpodobně se o primárně progresivní formu bude jednat. Jistě byl takto Váš partner i informován v RS centru, pokud přímo nemá tuto diagnózu v závěru lékařské zprávy. Bohužel pro tuto formu nemoci jsou možnosti léčby velmi omezené - zkouší se kortikoidy, cytostatika, imunosupresiva, vše podle domluvy a přání pacienta, oficiálně doporučený postup neexistuje, protože neexistuje jednoznačně účinný lék (byť se nyní ve studii jeden lék - ocrelizumab - jako vcelku úspěšný konečně ukazuje, ale je ještě daleko od registrace a běžné dostupnosti). Otázka včasné diagnostiky choroby a její včasné léčby se týká mnohem častější formy onemocnění relaps-remitentní, kde máme léků naopak poměrně hodně. Abyste si všechny možnosti a formu RS ověřili, že potřeba se na toto cíleně v RS centru zeptat tak, jako zde činíte anonymně. Doporučuji Vám, abyste za tímto účelem vyrazila s partnerem do RS centra osobně.
krasulová
Otázka:
Dobrý den paní doktorko Krasulová, v týdeníku Sedmička, kde vycházejí kvalitní články z oblasti zdravotnictví, o nemocech a jejich léčení, vyšel článek o ne běžném čaji LAPACHO. Prý má zásadní účinky na roztroušenou sklerózu. Tuto nemoc mám 20 let. Má cenu, abych se pustila do léčby Lapachem ? Vařila v hrnci, pila šálky ... myslíte, že to mám zkusit ? Také uvažuji o Konopném čaji. Který z těchto dvou mám zkusit? Děkuji moc za radu. Děkuji, H.V..
Odpověď:
Z doplňků stravy má i nadále prokázaný jednoznačný vliv pouze vitamin D. Bohužel nejsou vázání výrobci nejrůznějších doplňků žádnými pravidly průkazu efektu a nežádoucích účinků (kromě vysloveně toxicity a přítomnosti těžkých kovů), tedy si mohou napsat do letáku cokoliv, a rádi tak činí zejména s nevyléčitelnými nemocemi včetně RS, neboť tam mají logicky většinou odbyt. Pokud lze vůbec hovořit o účinku na cokoli u lapacha apod., pak jsou to pouze jednotlivé případy, kde lze s úspěchem pochybovat, co vlastně k účinku vedlo. Naopak bych systematické užívání rostlin/rostlinných produktů z Jižní Ameriky se stimulačním vlivem na imunitní systém vůbec u RS nedoporučila, protože máme zkušenost, že mohou vyvolat novou aktivitu onemocnění (známá zkušenost např. u rostlin yucca, vilcacora atd.).
Tedy cvičte, jezte ryby, a tím uděláte pro sebe nejvíce.
krasulová